• 0 212 876 27 41

Halı Dokuları

Halı dokuları

Halınızın dokusu sadece ayağın nasıl göründüğünü ve hissettiğini değil, aynı zamanda ne kadar dayanıklı ve uzun ömürlü olacağını da etkiler.

Aşağıdaki kılavuz, mevcut farklı halı türlerini ve doku ve yapı ile ilgili bazı temel terimleri kapsamaktadır.

polyamid halı

Terimlerin açıklaması:

  • Lifler. İplik yapmak için birlikte bükülen ince saç benzeri teller.
  • İplik. Yüne benzer şekilde bükülmüş veya eğrilmiş liflerden yapılmıştır. Bir iplik parçası başka bir parça ile birlikte gevşek bir şekilde büküldüğünde, bu 2 katlı iplik olarak bilinir. Benzer bir işlem 3 katlı iplik oluşturur.
  • İstif. Bu, ipliğin üst tabakasıdır. Halının üzerinde yürürken gördüğümüz ve hissettiğimiz kısmıdır. Hav derinliği, uzun iplik parçalarını ifade eden derin hav ile bu ipliğin uzunluğunu ifade eder.
  • Destek. İpliğin bağlı olduğu temel malzeme. Axminster gibi dokuma halılarda altlık ipliği hav ile birlikte dokunur. Püsküllü halılar, her bir iplik parçasının önceden hazırlanmış bir arka malzemeden itilmesiyle yapılır. Daha sonra ipliği sabitlemek için birinciye ikincil bir arkalık bağlanır.
  • Eğim veya ölçü. Bir sıradaki 1 inç uzunluğundaki tutam sayısı. 'Ölçü' kelimesi tufte halılar için kullanılırken 'zift' dokuma halılar için kullanılır. 8 kademeli bir dokuma halı, sıranın her inçinde 8 tutama sahip olacaktır. Ölçü genellikle kesirlerle ifade edilir, bu nedenle 1/10 ölçü (1 onuncu ölçü), kümelerin 1/10 inç aralıklı olduğu ve 1 inç uzunluğundaki bir sıraya 10 tutam uydurduğu anlamına gelir.

Halılar nasıl farklılık gösterir?

Halı kalitesini etkileyen iki ana faktör şunlardır:

  • Yapıldığı lifler
  • Yığının kalınlığı

Lifler

Halı tüyü şunlardan yapılır:

  • Doğal lifler . Bunlar yün gibi bir hayvanın tüylerinden elde edilebilir; ipek gibi bir hayvan tarafından üretilir; veya deniz yosunu gibi bitkilerin saplarından ve liflerinden yaratılmıştır. Yün, halı yapmak için kullanılan en yaygın doğal elyaftır. İpek, yalnızca en ünlüleri İran halıları olan yüksek kaliteli el yapımı halılarda kullanılmaktadır. Bitki lifleri hem hav hem de altlık için giderek daha popüler hale geliyor.
  • Sentetik lifler . Bu yapay lifler başlangıçta bir laboratuvarda fosil yakıt yan ürünlerinden oluşturuldu. Yıllar içinde artan popülaritesi nedeniyle, artık bir dizi gereksinimi karşılayan lifler oluşturmak için farklı formüller kullanılarak endüstriyel ölçekte seri üretilmektedir. Sentetik liflerin özellikleri arasında yumuşaklık, leke direnci, dayanıklılık, solmaya karşı direnç bulunur.
  • Yün karışımı . Bu tip elyaf, yünün sentetik bir elyafla harmanlanmasıyla üretilir. Oranlar değişebilir, ancak standart karışım 4: 1 yün ile sentetiktir. Bu tür lifler, sentetik malzemenin dayanıklılığından ve doğal yünün kalite hissinden yararlanır.

Kalınlık

Bu, aşağıdakiler gibi bir dizi faktörle ilgilidir:

Kazık kalınlığı. Hafif basınç altındayken yığının uzunluğu (destek eksi) ölçülerek hesaplanır.

Adım / gösterge. İplik ne kadar sıkı sarılırsa, o kadar kalın ve lüks hissedilir. Sıkı bir şekilde paketlenmiş iplik, iplikler birbirine sürtünmek ve aşınma oluşturmak için daha az alana sahip olduğundan daha uzun ömürlüdür.

İplik numarası. Her bir iplik telinin kalınlığı. Bir halı, her bir kordon büyük çapta olabileceğinden, hala sıkı bir şekilde paketlenmiş ipliğe sahipken düşük perdeli olabilir.

Halılar nasıl yapılır

Halılar iki yöntemden biri kullanılarak yapılır:

Tafting . Bu yöntemde, ipliği bir arkalığa iten ve bir ilmek oluşturan yüzlerce iğne içeren endüstriyel boyutlu makineler kullanılır. Ardından dikişi sabitlemek için ikinci bir destek eklenir.

Dokuma . Dokuma halı üretmek için büyük tezgahlar kullanılır. Halının tepesini (yüz ipliği) oluşturan iplik, pahalı görünümlü bir yüzey oluşturmak için arka iplikle birlikte dokunur.

Kes veya Döngü

Püsküllü halılar ayrıca 'kesilmiş' halılara ve 'ilmekli' halılara ayrılır.

kes döngü

Kes . Daha önce bahsedilen ilmek, üretim sürecinde üst kısımdan kesilerek yumuşak lifli bir yığın oluşturur.

püsküllü halı

Döngü . Döngü sağlam bırakılarak yığına güç ve dayanıklılık katılır.

döngü

Döngü havlı halılar iki şekilde gelir:

Seviye Döngü Yığını : Bu halı türünde tüm tutamlar aynı yüksekliktedir, dolayısıyla "düz döngü" terimi kullanılır.

çok seviyeli döngü

Çok Seviyeli Döngü : Değişken hav yükseklikleri kullanılarak bukle havlı halıda "yontulmuş" bir efekt yaratılabilir.

seviye döngü kazık

Kesik havlı halı çeşitleri

Kesik hav efekti, bir dizi halı türü üretmek için kullanılır. Aşağıdaki tablo, nelerin mevcut olduğunu özetlemekte ve bazı faydaları açıklamaktadır:

HALI TÜRÜ

KAZIK KESİTİ

AÇIKLAMA

DÜŞÜNCELER

Kadife / Kadife

kadife

Genellikle oldukça yoğun olan nispeten kısa bir yığın. Tutamlar, eğirme işlemi sırasında dahil edilen sınırlı bir "bükülme" derecesine sahiptir. Bu, tutamların "patlamasına" ve "kadifemsi" görünüm oluşturmasına izin verir.

Kadife halı çok yumuşaktır ama daha pahalıdır. Tutamların ezildiği “gölgeli” alanların yamalarını geliştirebilir ve bu yamalar, yoğun trafikli alanlarda veya mobilyaların altındaysa sonunda aşınabilir. Bununla mücadele etmek için halıyı düzenli olarak fırçalayın, böylece tutamlar orijinal dik konumlarına geri dönerler; ancak, bu oldukça fazla iş.

Yumuşak his

Düşük trafikli alanlarda en iyisi

Yüksek fiyat

Biraz bakım gerektirir

Twist Kazık

büküm kazık

Kullanılan iplikler kadifeye göre daha yüksek büküme sahip olacaktır. Sonuç olarak, tutamlar daha bireysel bir görünümü korur. Çok yaygın bir halı stili ve kaliteli olduğunda çok dayanıklıdır. Yüksek trafikli alanlarda ezilmeye karşı daha iyi direnç sağlamak için nispeten düşük bir yığın yüksekliği seçin. İyi bir bükümlü havın kalitesi gerçekten kullanılan malzemeye bağlıdır.

Dayanıklı

Nispeten yumuşak

Uygun fiyatlı

Bakımı kolay

Friz

bukle

Bir çeşit kıvrımlı tüylü halı. Kullanılan iplik, iki veya daha fazla ayrı ipliğin birlikte katlanmasıyla üretilir. Her bir ipliğe farklı derecede büküm vererek, elde edilen iplik dik durmaz ve bunun yerine düzensiz veya rastgele bir görünüm kazanır. Frieze "izsiz" bir halıdır, yani elektrikli süpürgeden herhangi bir iz görmezsiniz. Ayrıca ayak izlerini iyi gizleyerek onu en popüler halılardan biri yapar.

Yumuşak

Eşsiz bir doku sunar

Parkurları göstermiyor

Orta ve düşük seviyeli trafik alanlarında en iyisi

Saksonya

saxonya

Dayanıklı bir şey arayanlar arasında popüler, ancak daha kısa kıvrımlı bir halıdan biraz daha yumuşak. Tutam yüksekliği normalde 8-12 mm civarındadır (arkalığın üstünde). Bu konfigürasyonu korumak için tutamlar sıkıca bükülür ve "ısıyla sabitlenir". Isı ayarı, "patlama" miktarı sınırlı olduğundan tutamların iyi tanımlanmış kalmasına izin verir. Bu, halıyı birçok gölgeli yama gibi acı çekmekten korur.

Yumuşak

Dayanıklı

Bakımı kolay (özellikle leke tutmaz ve ağartılabilir tipler)

Orta düzey fiyat

Peluş

peluş

Lüks olarak kabul edilir. Kadife / kadife halılara benzer ancak daha uzun tüylüdür. Rakipsiz yumuşaklık sunar, ancak yığın kolayca ezilebileceğinden çok fazla özen gerektirir. Saksonya halısına benzer şekilde bükülmüş, ancak aynı derecede ısı ayarı yapılmamış. Çok fazla trafik olmayan evlerde veya sık kullanılmayan odalarda en iyisi.

Lüks ve yumuşak

Düşük trafikli alanlarda en iyisi

Sık bakım gerektirir

Shag Rug

Shagy

Bükülmüş ancak 25-50 mm civarında çok uzun tüylü. Dokunması çok yumuşak ve çoğu halıya göre farklı bir doku. Bununla birlikte, düzensiz aşınmaya yatkın olduğu için duvardan duvara halı yerine genellikle bir halı olarak tercih edilir. Uzun tutamlara kirin karışması kadar kolay temizlenmesi zor olabilir.

Eşsiz doku

Düşük trafik alanlarına en uygun

Sık bakım gerektirir

Kes ve Döngü (uç kesilmiş kazık)

Hem kesik hem de ilmek havının birleştirilmesiyle üretilen bir halı çeşidi vardır. Gölgeli alanlardan oluşan desenli bir efekt oluşturmak için dekoratif efekt için uçlu kesilmiş tüy kullanılır. Stil, hem kiri hem de ayak izlerini gizleyebilen dokulu bir yüzey oluşturur.

ilmek kesim