• 0 212 876 27 41

Polyester Halı

Polyester halı faydaları, dayanıklılık ve güvenlik

Polyester halılar popüler bir halı türüdür. Bu kılavuzda, polyester halılar hakkında en sık sorulan soruların cevaplarını bulacaksınız.

Bu kılavuzda aşağıdaki soruların cevabını bulabilirsiniz

 • Polyester nedir?
 • Polyester halılar için neden iyidir?
 • Polyester halıların temizlenmesi kolay mı?
 • Polyester halılar dayanıklı mı?
 • Polyester halı dökülür mü?
 • Polyester halılar güvenli midir?
 • Polyester halılar boyanabilir mi?
 • Polyester halılar geri dönüştürülebilir mi?
 • Polyester halılar naylon halılardan daha mı iyidir?
 • Polyester halılar bodrumlar için uygun mu?

Polyester nedir?

polyester halı

İlk olarak 1940'larda İngiliz kimyagerler tarafından icat edilen polyester, çok yüksek sıcaklıklar içeren bir kimyasal işlemden kömür, petrol, hava ve su geçirilerek üretilir. Elde edilen plastik giysi, halı, döşeme vb. İçin kumaşa dönüştürülebilir veya şişeler, çadırlar, şemsiyeler ve fare altlıkları gibi bir dizi farklı ürün için kullanılabilir.Burada polyester halı malzemesi hakkında daha fazla bilgi edinin .

Polyester halılar için neden iyidir?

Liflerinin tasarımı, bir polyester halının daha uzun süre canlı görünmesini sağlar - bu, zamanla matlaşan bir naylon eşdeğerinden daha fazladır. Ve renklerini çok iyi tuttukları için, polyester liflerin içinde sıvıların ve diğer dökülmelerin girmesi için daha az yer vardır, bu yüzden halıların lekelere karşı mükemmel bir üne sahiptir.

İnsan yapımı plastikler söz konusu olduğunda, polyester naylondan çok daha çevre dostu olanlardan biridir. Sadece üretmek için daha az enerji harcamakla kalmıyor, aynı zamanda kolaylıkla geri dönüştürülüyor - aslında günümüzde birçok halı geri dönüştürülmüş polyester veya diğer plastiklerden üretiliyor .

Polyester halıların temizlenmesi kolay mı?

Polyester halılar tozu ve kiri çok kolay çeker ve bu nedenle düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Onların en iyi şekilde görünmesini sağlamak, haftada en az bir kez ve en çok ziyaretçi alan odalarda veya alanlarda (girişler, koridorlar vb.) Her gün olduğu gibi süpürmek anlamına gelir. Bu sadece biriken tüm kirden kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda üzerinde yürüyen insanlar tarafından ezilmiş veya bastırılmış olabilecek halı alanlarını da kabartır. (Bu nedenle, yığınta derin girintiler oluşmasını önlemek için ağır mobilyaları arada bir taşımalısınız.)

Polyester halılar leke tutmaz olmasına rağmen, lekeleri veya dökülmeleri yine de olabildiğince çabuk temizlemelisiniz.Polyester halıları nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek için halı temizleme kılavuzumuza bir göz atın kılavuzumuz , bunu en iyi nasıl yapacağınız hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatıyor.

Polyester halılar dayanıklı mı?

Yumuşak hisleri, naylondan daha az dayanıklı oldukları ve sıkıştırıldığında daha az "geri sıçrayabilecekleri" anlamına gelse de, polyester hala esnektir ve aşınma belirtileri göstermeye başlamadan önce oldukça yüksek miktarda yaya trafiğine dayanacaktır. Ayrıca güneş ışığının neden olduğu solmaya karşı dayanıklıdır.

Bazıları diğerlerinden daha kaliteli olan farklı derecelerde polyester halı olduğunu hatırlamakta fayda var ve bu nedenle yüksek kaliteli bir polyester halı aslında daha düşük kaliteli bir naylon halıdan daha dayanıklı olabilir.

Polyester halı dökülür mü?

Genel olarak, sentetik halılar iki tür iplikten birinden yapılır - BCF veya ştapel. Bir BCF halısı, birlikte bükülmüş bir uzun, sürekli elyaf şeridinden (yığın halinde sürekli bir filament veya BCF) yapılan iplikten oluşurken, ştapel iplikler, daha uzun iplik şeritleri üretmek için kısa elyaf uzunluklarını bir araya getirerek yapılır.

Polyester halınız kesikli iplikten yapılmışsa, halı serildikten kısa bir süre sonra muhtemelen elyaf dökecektir. Halıyı birkaç kez süpürdükten sonra, bir hafta kadar sonra düzelir.

Polyester halılar güvenli midir?

Suni ve sentetik liflerin nasıl üretildiği ve statik, bakteri, lekeler vb. Gibi şeylere karşı nasıl kimyasal işlem gördüğü nedeniyle, yepyeni halılar kimyasal bir koku salabilir. Bunun çoğu insan üzerinde hiçbir etkisi yoktur, ancak bazılarında baş ağrısına ve mide bulantısına neden olabilir. Koku genellikle 72 saat sonra kaybolur.

Polyester giysiler son derece yanıcı olabilirken, modern polyester halılar Standart kurallarına göre yapılır. Bu, ateşe dayanıklı olacak şekilde tasarlandıkları ve alev alırlarsa çok kısa bir süre içinde yandıkları anlamına gelir.

Polyester halılar boyanabilir mi?

Polyester neme karşı dirençli olduğu için boyanması zordur - boya lifleri emmez.

Polyester halılar geri dönüştürülebilir mi?

Bazı polyester halılar aslında içecek şişeleri ve kapaklar gibi geri dönüştürülmüş plastikten yapılır. Halıların kendisi de yeni halı olarak yeniden kullanılabilir (temizlenir ve boyanır), böylece onları uzun süre oturacakları ve bozulacakları çöp sahasına gönderme ihtiyacı ortadan kalkar.

Polyester halılar naylon halılardan daha mı iyidir?

Maliyet konusunda endişelenmeniz gerekmiyorsa, naylon genel dayanıklılığı açısından polyesteri tırmalamaktadır. Bununla birlikte, polyester halılar lekelere karşı son derece dayanıklıdır ve doğru halı temizleyiciyi kullanmanızı sağlayarak mürekkep gibi ciddi lekeleri çıkarabilirsiniz.

Maliyet belirleyici bir faktörse, polyesterin üretilmesi daha ucuz olduğu için, bir polyester halı için aynı kalitede bir naylondan daha az ücretlendirilirsiniz.

Polyester halılar bodrumlar için uygun mu?

Suya dayanıklı halılar en çok bodrum ve kilerlerde işe yarar. Polyester, küflenmeye karşı dayanıklılığı ve düşük maliyeti nedeniyle mükemmel bir seçimdir - bu da nispeten daha az masrafla değiştirilebileceği anlamına gelir.

Bir bodrum halısı için dikkat edilmesi gereken diğer hususlar aşağıdaki gibidir:

 • Kısa tüy - Su basması durumunda oldukça çabuk kurur; uzun tüylü bir halı daha fazla su emer.
 • Halı karoları - Zeminin sadece bir kısmı sudan zarar görürse, bunlar kolayca değiştirilebilir.
 • Sentetik malzemeler - Polyester, naylon ve polipropilen gibi suni ve sentetik lifler nemli olduğunda çürümez.
 • Daha az altlık - Altlık etkili bir şekilde büyük bir süngerdir. Bu, nemli hale gelirse üstteki halının kurutulmasını zorlaştırır.

  profil Bu yazılar Kristal web ve yayın kurulu tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kullanılamaz Yayın Tarihi:15/11/2020