• 0 212 876 27 41

Naylon Halı

Naylon halı temizlik seçenekleri, evcil hayvanlara karşı koruma ve maliyet

Naylon nedir?

1930'larda icat edilen sentetik (insan yapımı) bir plastik olan naylon, kömür veya petroldeki doğal malzemelerin bir dizi kimyasal işlemden geçirilmesiyle üretilir. Elde edilen plastik daha sonra her tür ürünü - giysi, gıda ambalajı, diş fırçaları, araba emniyet kemerleri ve çok daha fazlasını üretmek için kullanılıyor.

Naylon, çok yönlü, güvenilir ve güçlü olduğu için dünya genelinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Naylon neden halılar için iyidir?

Suni ve sentetik halı liflerinin en sert olanı naylon, dayanıklılığı nedeniyle halılar için popüler bir malzemedir. Naylon halılar, ağır yaya trafiğine dayanarak ve liflerindeki toz ve diğer kirleri gizleyerek zamanla aşınmaya ve yıpranmaya karşı dayanıklıdır. Üretim sürecinde yığının bükülme şekli, halıların şeklini korumada iyi olduğu anlamına gelir - mobilyalar tarafından bükülmüş, ezilmiş veya girintili görünmeyeceklerdir.

Naylon halıların temizlenmesi kolay mı?

Evet, ve onların mutlak en iyi hallerini görmelerini sağlamak için haftada en az bir kez süpürmelisiniz - özellikle de evcil hayvanlarınız varsa, en çok ziyaretçi alan odalarda veya alanlarda (girişler, koridorlar vb.) Her gün olduğu gibi. Bu, toprak ve kir parçacıklarının yığının çok derinlerine gömülmesini önleyecektir. Sadece halının yüzeyine dokunması için kaldırabileceğiniz bir kafa ile bir süpürge kullanmalısınız - herhangi bir alta geldiğinde halı tüylü olacaktır.

Naylon halılar diğer sentetik malzemelere göre daha kolay lekelendiğinden, döşenmeden önce kendinize leke tutmayan özel kimyasallarla işlem yaptırmayı düşünmelisiniz. Bu, lekelere ve diğer kazara dökülmelere karşı koruma sağlar.

Halınızı temizleme ve bakımını yapma kılavuzumuz , hangi yöntemlerin en iyi sonucu verdiğini ve hangilerinin hepsinden kaçınmanız gerektiği dahil olmak üzere naylon halınızın yeni kadar iyi görünmesini sağlamak için bilmeniz gereken her şeyi size anlatır.

Naylon halılar nemlenirse küflenir mi?

Naylon halılar neme karşı dayanıklıdır, bu nedenle küflenmez veya küflenmeden etkilenmez.

Statiğin naylon halılarda bir sorun olduğunu duydum. Bu doğru mu?

Maalesef evet. Naylonun özellikleri, sürtünme (yani halıda yürürken) liflerin statik bir yük oluşturmasına neden olacak şekildedir. Bu temas sayesinde yük vücudunuza aktarılır, böylece elektrik ileten kapı kolu gibi metal bir nesneye dokunduğunuzda hafif bir şok yaşarsınız.

Bu sorunu aşmak için, çoğu üretici naylon halılarına statik yükün birikmesini önleyen anti-statik bir kimyasal madde uyguluyor.

Naylon halılar evcil hayvanlar için uygun mu?

Naylon halılar çok dayanıklıdır ve evde evcil hayvan bulundurmanın getirdiği aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklıdır. Temizlemesi de kolaydır. Pek çok evcil hayvan sahibi, pençeler, saçlar vb. Yüzünden çabucak mahvolabilecekleri için halı döşemekten vazgeçiyorlar, ancak naylon halılar özellikle evcil hayvanların olduğu haneler için çok uygun.

Bazı yeni halılar takıldıktan sonra bir süre duman yaysa da naylon halılar bunu yapmaz. Bu, evcil hayvanınızın sağlığını etkilememesi veya evcil hayvanınızın sahip olabileceği herhangi bir alerjiyi uyarmaması gerektiği anlamına gelir.

 

Naylon halılar polyester halılardan daha mı iyidir?

Maliyet konusunda endişelenmeniz gerekmiyorsa, naylon genel dayanıklılığı açısından polyesteri tırmalamaktadır. Bununla birlikte, polyester halılar lekelere karşı son derece dayanıklıdır ve doğru halı temizleyiciyi kullanmanızı sağlayarak mürekkep gibi ciddi lekeleri çıkarabilirsiniz.

Naylon halılar yün halılardan daha mı iyidir?

Yün halılar satın alabileceğiniz en iyi halı olarak kabul edilir ve sonuç olarak daha pahalıdır. Yün ve naylon benzer özelliklere sahiptir: su tutmaz, dayanıklıdır, temizlenmesi kolaydır ve orijinal şeklini korumada iyidir. Sonuçta, kişisel tercihinize ve bütçenize bağlıdır.

Naylon bir halıyı boyayabilir miyim?

Evet. Liflerinin doğal yapısı, bir naylon halının boyayı gerçekten etkili bir şekilde emebileceği anlamına gelir.

BCF naylon halı nedir?

Genel olarak iki tür iplik vardır - ştapel ve BCF (sürekli yığın filament). Fark, nasıl üretildiklerine bağlıdır.

Kesikli iplikler, uzun iplik şeritleri üretmek için kısa liflerin birlikte bükülmesiyle yapılır. Aynı süreç yün ipliği oluşturmak için de kullanılır. Kesikli iplikler, halı serildikten sonra yerleşmeden önce kısa bir süre için bazı lifleri dökecektir.

Bir BCF halısı, birlikte bükülmüş uzun, sürekli bir elyaf tutamından yapılmış iplikten oluşur. Bu iplik, daha sonra naylondan (veya başka bir sentetik elyaftan) yapılmak yerine, naylonun kendisinin üretildiği zamanda yapılır.

Naylon halılar güvenli midir?

Suni ve sentetik liflerin nasıl üretildiği ve statik, bakteri, lekeler vb. Gibi şeylere karşı nasıl kimyasal işlem gördüğü nedeniyle, yepyeni halılar kimyasal bir koku salabilir. Bunun çoğu insan üzerinde hiçbir etkisi yoktur, ancak bazılarında baş ağrısına ve mide bulantısına neden olabilir. Koku genellikle 72 saat sonra kaybolur.

Naylon halının fiyatı nedir?

* Tüm halılar çeşitli renklerde gelir

Halıların maliyetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız ve mevcut finansman seçenekleri varsa,Halı güncel fiyatlarını öğrenmek için lütfen Müşteri temsilcimizle irtibata geçiniz